- today
- label Aktuality
- favorite 0 likes
Dveře mají v sobě potenciál pozdvihnout nejen estetickou, ale i funkční úroveň celého vašeho interiéru. Interiérové dveře mají oddělit jednotlivé místnosti a nabídnout soukromí. Pokud se nedovírají či samovolně zabouchávají, obecně bývá problém především v montáži zárubní. U samotných dveří, zárubní či s nimi souvisejícími prvky zase může vzniknout potíž jejich nesprávným používáním nebo nevhodným umístěním. Pak přichází na řadu tzv. zavírače dveří, které umí řešit všechny tyto potíže.
Jak již z názvu vyplývá, je nejspíš všem jasné, k čemu takový zavírač dveří bude sloužit. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že zavírač použijeme tam, kde chceme mít vždy dveře správně zavřené. Přestože se z konstrukčního hlediska jedná o poměrně jednoduchou pomůcku, musíme si při jejím výběru dát pozor na několik základních kritérií, které ovlivňují jeho správnou funkci. Na trhu dnes existuje několik druhů zavíračů dveří, které rozdělujeme na:
- Zavírače s horní montáží - bývají nejčastější, montují se na horní část dveří.
- Zavírače podlahové - montovány na spodní část dveří u podlahy, používají se tam, kde se vyžaduje nenápadný design nebo není možné použít samozavírače s horní montáží.
- Zavírače integrované - jsou zabudovány v samotných dveřích, jsou neviditelné a prostorově úsporné.
Principem se jednotlivé samozavírače neliší, jejich hlavním úkolem vždy bude udržovat dveře zavřené. Mezi třemi základními druhy, které jsme popsali výše, si do jisté míry můžete zvolit zcela sami. Jelikož ale i samotných dveří je spousta druhů, je třeba si před koupí samozavírače zjistit několik stěžejních kritérií. Nejprve musíte znát hmotnost a velikost dveřního křídla, umístění a polohu dveří a v neposlední řadě jejich zátěž (frekvenci otevírání).