- today
- label Aktuality
- favorite 0 likes
Obyčejné dveře se starou vložkou a bez bezpečnostního kování - to je pro zloděje skoro pozvánka. Zloděj se totiž do jisté míry řídí tím, jakou vložku máte. Prvním krokem k bezpečí je tedy pořízení kvalitních dveří a dobrého bezpečnostního zámku.
Každý zámek určuje hlavně jedna věc, a to jeho bezpečnostní třída. Ta se může pohybovat od stupně 1, tedy nejnižšího zabezpečení, až do stupně 4, který je vyhrazen téměř nedobytným „tvrďákům“. Třídy jsou od sebe barevně odlišené a bývají vyznačené i na obalu vložky. Obecně platí, že na zabezpečení vchodových dveří do domu či bytu byste si měli pořídit minimálně třídu 3. Je holým nesmyslem pořizovat do nových, krásných dveří za desetitisíce pouhou třídu 2 , stejně tak jako opatřovat prosklené dveře nedobytnou 4 - zde se zloděj zřejmě se zámkem párat nebude a zvolí spíše likvidaci skla. Od třídy 1 nelze očekávat příliš vysokou bezpečnost, hodí se spíš do různých provizorních dveří. Ohledně typu vložky panuje jeden rozšířený mýtus - že klíče s důlky jsou bezpečnější než klasické “zubaté“. Tak tomu ale není, vložky obou typů jsou bezpečné zcela stejně.
V podstatě jde spíš jen o designový rozdíl. S vložkou ale ještě nemáme zcela vyhráno. Důležité totiž je i to, jak se postaráte o svoje klíče. Na kopírování a kradení klíčů je dnes celá řada triků. Tomu však lze zamezit například pomocí bezpečnostní karty, kterou disponuje většina vložek od třetí třídy výše. Bez této karty vám zámečník za žádných okolností nesmí kopii klíče vytvořit. To, že by někdo získal kopii vašeho klíče bez příslušné karty, je tak prakticky vyloučené.